60 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Kar Tatilini Sevenlere: Kayak Kıyafetleri

Kar tatilinin en eğlenceli aktivitelerinden biri olan kayağın mevsimi geliyor. Kış tatili planları yavaş yavaş hayallerinizi süslemeye başladı bile, öyle değil mi? Bu kış, en azından hafta sonları evde pineklemek ve ne kadar da soğuk olduğundan yakınmak yerine, daha aktif olabileceğiniz bir şeylerle uğraşmak istediğinize karar verdiyseniz eğer, heyecanınız doruktadır. Kayağa gitmeye karar verdiniz; fakat kayak kıyafetleri eksik. Öyleyse haydi hemen kayak kıyafetlerini hazırlayın!

Kar tatilinizi ya da günübirlik kaçamaklarınızı kayak sporu ile süslemek, eğlenmek, başka şeyler denemek istiyorsanız, ekipmanlarınızın da tam olduğundan emin olmalısınız. Kayak yapmak için birtakım malzemeler satın almalısınız. Özellikle kayak sporuna yeni başlayanlar için edinmeleri gereken kayak kıyafetlerinin eksiksiz olması ilk denemeleriniz için oldukça motive edici olur. Gelin hep birlikte kayak yapmak için gereken malzemelere bakalım, böylelikle siz de kendinize bir alışveriş listesi çıkarabilirsiniz.

1. Kayak

Kayak

Kayak yapmak için gereken malzemelerin en başında elbette bir kayak takımı geliyor. Kayak takımını oluşturan temelde dört parça var ve ilki de kayak (diğerlerine birazdan değineceğiz). Eğer kayağa yeni başlayanlardansanız, başlangıç düzeyi ya da orta düzey bir çift kayak almanız iyi olacaktır.

2. Kayak Ayakkabıları

Kayak ayakkabılarıKayak ayakkabıları kayak takımınızın en önemli unsurudur desek yanlış olmaz. Sizi kayaklara sabitleyen malzemeler kayak ayakkabılarıdır ve doğru kayak ayakkabısı seçimi rahat etmenizi sağlar. Ayağınıza tam oturan bir çift kayak ayakkabısı ile kayak takımınızın ilk iki malzemesini tamamladınız bile.

3. Bağlamalar

Bağlamalar

Kayak bağlamalarının temel görevi kayaklarınızın üzerinde sabit ve güvenli bir biçimde durabilmenizdir. Düşme anında emniyet görevi gören kayak bağlamaları, kayak takımınızın üçüncü unsuru.

4. Batonlar

Batonlar

Kayak takımınızın son malzemesi de batonlardır. Boyunuzla ve kilonuzla uyumlu bir baton seçmeniz gerekir. Aynı zamanda batonlarda dayanıklılığın yanı sıra hafiflik de önemlidir ki kollarınız yorulmasın. Artık kayak takımınızı tamamladınız! Şimdi kayak kıyafetlerine bakalım.

5. Kayak Montu

kayak-montu

Kayak yaparken sıkı giyinmeniz gerektiğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Kar ve rüzgâr geçirmeyen bir kayak montu satın almanız rahat bir kayak deneyimi için gereklidir. Çok şişkin olmayan, yüksek yakalı ve kapüşonlu kayak kontu modelleri idealdir.

6. Kayak Pantolonu

Kayak pantolonu

Kayak yapmak için gereken malzemelerden biri de yine kar ve rüzgâr geçirmeyen rahat bir kayak pantolonudur. Paçalarının boyunuza uygun olmasına dikkat etmelisiniz, zira üzerinize tam oturmayan bir pantolonla kayak yapmanız problem çıkaracaktır.

 

 

Montunuzu ve kayak pantolonunuzu aldıktan sonra içinize ne giyeceğiniz sorusu beliriyor. İçinize sizi terletmeyecek bir termal içlik satın almalısınız. Kat kat giyinmek bir çözüm değildir. Tek kat olan ve sıcak tutan bir termal içlik işinizi görecektir.

7. Kayak Gözlüğü

Kayak gözlüğüKayak gözlüğü, siz eğlenirken gözlerinizi koruyacak olan kayak malzemesidir. Buharlanmayı engeller ve kusuruz bir görüş açısı yakalamanızı sağlar. UVA/UVB filtreli kayak gözlükleri tercih edilmesi gereken ürünlerdir.

8. Kayak Eldiveni

Kayak eldiveni

Kayak yaparken kullanacağınız eldivenin en önemli özelliği batonlarınıza tutunmanızı sağlayan, kaymayan eldivenlerden olmasıdır. Bu nedenle, özel olarak tasarlanmış kayak eldivenlerinden edinmelisiniz.

10. Kask

Kask

Kayak için kask seçiminizde kaskın başınıza tam olarak uyduğundan emin olmanız gerekir. Başınız kaskın içinde rahat olmalıdır, aynı zamanda kaskın güvenliğinizi sağlayacağından emin olmalısınız.

11. Kayak Çorabı

Kayak çorabı

Kayak çorabı da tıpkı montunuzun altına giyeceğiniz giysi gibi kat kat giyilmemelidir. Bu nedenle, tercih etmeniz gereken kayak çorapları termal özellikte olmalı, ayaklarınızı terletmemelidir. Yumuşak bir dokuya sahip olması ve ayaklarınızı tahriş etme ihtimalinin bulunmaması da kayak çorabı seçerken dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alır.

Sizin de kayağa giderken yanınıza aldığınız kıyafetleriniz varsa, yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın!

Yazıyı paylaşBir cevap yazın