60 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Kışın Tüketmeniz Gereken 11 Bitki Çayı

Kış aylarında bitki çayları tüm insanlığın en iyi dostu haline gelir. Kış aylarının vücudumuza pek iyi davranmamaktaki inadı nedeniyle çoğu zaman kırmızı burunlarla, hapşırıkla, öksürükle, halsizlikle mücadele etmek zorunda kalabiliriz. Aslında sağlıklı ve dengeli bir beslenme ve baştan aşağıya korunaklı bir giyim tarzı benimseyerek bu mücadeleyi kuvvetlendirebilirsiniz. Bir yanda siz, bir yanda kış mevsimi, sağlık temalı bu savaşta karşı karşıya geldiğinizde destek kuvvetleriniz kesinlikle kış çayları olacaktır. Şifalı bitki çayı çeşitleri pek çok derde deva özellikleriyle kış mevsiminin soğuklarına karşı en büyük müttefiklerinizdir adeta. Peki daha güçlü bir bünye, daha zinde bir vücut ve sağlıklı kış günleri için kışın hangi bitki çayları içilmeli?

1. Papatya Çayı

Papatya çayı

Bitki çayları ve faydaları konusunda papatya çayının faydaları onu gerçekten de bitki çaylarının kraliçesi haline getiriyor. Vücudunuzdaki enfeksiyonları çözen, sizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlatan, stresinizi azaltan papatya çayı kışın içilmesi gereken bitki çayları arasında yer alıyor. Bal ile tatlandırdığınızda özellikle güzel bir tat yakalayabilirsiniz.

2. Zencefil Çayı

Zencefil çayı

Üstünüze bir halsizlik mi çöktü? Bir fincan zencefil çayının mucizeler yarattığını göreceksiniz. Sindirimi hızlandıran, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve kan dolaşımını düzenleyen zencefil çayı, her açıdan sizi kış aylarında daha iyi hissettirecek olan şifalı bitki çaylarından biri.

3. Nane Çayı

Nane çayı

Özellikle mide bulantısına çok iyi gelen nane çayı da kışın içilmesi gereken bitki çaylarından biri olarak sık sık başvurabileceğiniz bir çay. Hem tadıyla hem de midenizdeki kötü hissi yatıştırmasıyla favori bitki çaylarınız listesine üst sıralardan girecek.

4. Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü çayı

Soğuk algınlığı başlangıcını hissettiğinizde, özellikle boğaz ağrıları kendilerini iyiden iyiye hissettirmeye başladığında, başvurmanız gereken bitki çayı meyan kökü çayıdır. Soğuk algınlığına karşı vücut direncinizi güçlendiren bu kış çayı boğazınızdaki tıkanmayı ve öksürüğü de çözecek.

5. Melisa Çayı

Melisa çayı

Karlı ve yağmurlu havalarda dışarıda üşüdüyseniz ve bu durumun yanı sıra çok stresli bir dönemden de geçiyorsanız, içmeniz gereken bitki çayı melisa çayıdır. Hafif bir tadı olan melisa çayı, anksiyete, uyku problemleri, huzursuzluk ve hatta yüksek kan basıncı değeri gibi sorunları çözmekte sıklıkla kullanılan şifalı bitki çaylarından biri.

6. Isırgan Otu Bitki Çayı

Isırgan otu çayı

Doğal bir iltihap sökücü olan ısırgan otu çayı kışın içmeniz gereken bitki çayları içinde sizi en çok kuvvetlendirecek olanlardan biri. Mevsimsel alerjiler, eklem ağrıları ve türlü üreme sistemi rahatsızlıkları için de önerilen ısırgan otu çayını da mutlaka denemelisiniz.

7. Şevket Otu Çayı

Şevket otu çayı

Yatıştırıcı, ateş düşürücü ve idrar söktürücü özellikleri ile şevket otu çayı şifalı bitki çayları arasında yer alıyor. Vücudu toksinlerden arındırmada üstüne az bulunan şevket otu çayı aynı zamanda karaciğerinizin düzgün işlev göstermesini de sağlıyor.

8. Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı

Soğuk algınlığı ve diğer solunum yolları rahatsızlıkları kışın başımızın belası olduklarında, ekinezya çayı da yardımımıza koşan bitki çaylarından biridir. Aynı zamanda enfeksiyonlarla savaşan ekinezya çayı kışın içmeniz gereken bitki çayları arasında.

9. Lavanta Çayı

Lavanta çayı

Lavanta bitkisini genelde güzel kokusu sebebiyle gardıroplarımızda ya da banyo suyuna katarak kullanıyoruz. Ancak lavantanın çayı da güzel bir rahatlatıcı olarak içilebiliyor. Dilerseniz kuru nane ve balla tatlandırabilirsiniz lavanta çayınızı.

10. Ihlamur Çayı

Ihlamur çayı

Ihlamur, kış aylarının bir geleneğidir adeta. Gribe, öksürüğe, kabızlığa, mide problemlerine iyi gelen ıhlamur da doğanın bize mucize diye bahşettiği bir bitki çayı. Kışın içmeniz gereken bitki çayları arasında ilk sıralarda.

11. Kuşburnu Çayı

Kuşburnu çayı

Şifalı kış çaylarından ıhlamur kadar yaygın olanı kuşkusuz kuşburnu çayıdır. C vitamini eksikliği, ateş, yorgunluk, grip, soğuk algınlığı gibi genel rahatsızlıklar için birebir olan kuşburnu çayının şifasını es geçmeyin.

Sizin kışın bol bol tükettiğiniz bir bitki çayı var mı? Yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.

Yazıyı paylaşBir cevap yazın